Podziękowania dla Jarosława Gałęzy
To wprost nie do uwierzenia. Po 44 latach pracy zawodowej na zasłużoną emeryturą zdecydował się ceniony etnograf Jarosław Gałęza, wieloletni dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. Trudno sobie wyobrazić istnienie i funkcjonowanie naszego stowarzyszenia, którego był członkiem założycielem a także przez dwie kadencję pełnił funkcję vice prezesa a następnie kolejne dwie prezesa Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Jednak przede wszystkim Jarek dla środowiska muzealników skansenowskich jest wspaniałym kolegą i życzliwym kompanem. Drogi Jarku pragniemy Ci podziękować za wieloletnią pracę i wkład na rzecz etnografii polskiej (więcej o zasługach we wniosku o wyróżnienie Jarosława Gałęzy medalem im. Izydora Gulgowskiego autorstwa Jana Święcha https://www.muzeaskansenowskie.eu/jaroslaw-galeza/ , który przypominamy poniżej ). Nie mamy wątpliwości, że koniec pełnienia funkcji dyrektora, to nie koniec Twojego zaangażowania w rozwój naszego środowiska. Pozwól, że twoją decyzję potraktujemy nie jako koniec a nowy początek.
Głos oddajemy naszemu koledze:
„Koleżanki i Koledzy,
Licząc na wyrozumiałość i akceptację dla takiej formy podżegania się z Wami po 44 latach pracy
w Muzeum Wsi Opolskiej i takim samym czasie znajomości z większością spośród Was – członków skansenowskiej rodziny (intensywność tej znajomości jest oczywiście uzależniona od pierwszych cyfr Waszego PESELu – im niższy numer tym dłuższa znajomość). Dzisiaj dziękuję za to, że mogłem się
z Wami spotykać i potykać, przemawiać do Was i słuchać Was, dzielić się z Wami własnymi osiągnięciami i grzać się w blasku Waszych dokonań a także za to, że przez lata współpracy stworzyliśmy bardzo zgrany kolektyw muzealny, w którym słowo rywalizacja istniej tylko w pozytywnej konotacji.
Wierzę, że i Wy skorzystaliście trochę z mojego uczestnictwa w życiu społeczności polskich muzealników ze szczególnym uwzględnieniem naszego, skansenowskiego środowiska. Liczę również na to, że zapamiętacie mnie jako sympatycznego gościa, którego rozpoznacie gdybym zapukał do waszych drzwi, bo o polskich muzeach skansenowskich i o ludziach, którzy tam „trzymają straż” nie mogę i nie chcę zapomnieć.
Tak więc dzisiaj żegnam się z Wami jako dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej i witam jako Jarosław Gałęza – stypendysta ZUS-u.
1 stycznia 2025 roku”
Pan Jarosław Gałęza jest etnologiem, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu studiów w 1978 roku, rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Dziale Etnograficznym Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Po kilku miesiącach, przeszedł do opolskiej „Cepelii”, aby następnie w 1980 roku związać się zawodowo z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. W placówce tej pracował w Dziale Architektury Ludowej, przechodząc wszystkie stanowiska służbowe, od asystenta po stanowisko kustosza. W 1983 r. objął funkcję kierownika wspomnianego działu. W 1993 r. Jarosław Gałęza zostaje powołany na stanowisko dyrektora MWO w Opolu. Funkcję tą sprawuje do chwili obecnej. W okresie jego dyrektorowania ekspozycja opolskiego Muzeum wzbogaciła się o: kolejnych kilkanaście zabytkowych obiektów dużej architektury, zespół recepcyjny, zmodernizowane magazyny zbiorów. Rozbudowano też kolekcję obiektów ruchomych, która pozwoliła na dopracowanie aranżacji, uwzgledniającą złożoność tygla kulturowego Opolszczyzny. Wygospodarowano też przestrzenie na wystawy czasowe z zakresu: estetyki ludowej, powojennych przeobrażeń kulturowych opolskiej wsi, dokumentowania krajobrazu kulturowego itp. Wiele projektów MWO uzyskało status cyklicznych imprez, wchodząc do kalendarza zdarzeń kulturalnych województwa opolskiego m.in.: Jesienne Targi Sztuki Ludowej, Piknik Ekologiczny, Festiwal Folklorystyczny. Z inicjatywy Jarosława Gałęzy, MWO wydaje od 2011 roku: Notatnik Skansenowski. Rocznik Muzeum wsi Opolskiej / ukazało się już siedem jego tomów/.
Ogromną aktywność wykazuje we współpracy z „Cepelią”, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych /O w Opolu, którego jest przewodniczącym Rady Programowej oraz Uniwersytetem Opolskim i Politechniką Opolską.
Aktywna działalność MWO zaowocowała prestiżowymi wyróżnieniami – Sybillą w 2002 roku oraz nagroda im. Oskara Kolberga w 2003 roku.
Dorobek organizatorki wzbogaca też liczący kilkanaście pozycji dorobek naukowy z zakresu sztuki ludowej i muzealnictwa skansenowskiego.
Jarosław Gałęza jest też członkiem założycielem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Od 2006 roku pełnił przez dwie kadencję funkcję wice-prezesa Zarządu tegoż Stowarzyszenia. W latach 2013- 2021 Jarosław Gałęza pełnił przez dwie kadencje funkcję prezesa Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. W tym czasie pod jego kierownictwem przygotowano w 2019 roku Zjazd Członków Association of European Open Air Museums w Polsce. Ponadto jest członkiem Rady ds. Muzeów przy MKiDN.