Konferencje skansenowskie w 2019 roku
7 maja 2019
W 2019 roku Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce objęło patronatem następujące konferencje naukowe w muzeach na wolnym powietrzu
- Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej „Muzea na wolnym powietrzu. Antycypacje”, termin: 26-27 września 2019 roku. Będzie ona poświęcona specyficznej grupie muzeów, w których istotna część ekspozycji znajduje się pod otwartym niebem. Muzea te, oprócz uwarunkowań wspólnych dla wszystkich instytucji muzealnych, muszą uwzględniać w swojej działalności dosyć rozległy i różnorodny zakres spraw. Należy do nich chociażby ochrona krajobrazu otoczenia ekspozycji plenerowej, zagadnienia związane z urządzaniem zieleni, uprawami i hodowlą, bezpieczeństwem, upowszechnianiem i gromadzeniem zbiorów czy wreszcie kwestie konserwatorsko-budowlane. Ta rozmaitość działań nadaje muzeom na wolnym powietrzu stosowny do tego zakresu potencjał rozwojowy, otwiera wyjątkowe możliwości kształtowania oferty muzealnej, urozmaicania kontaktów z odbiorcami oraz oddziaływania na otaczającą rzeczywistość. Celem konferencji będzie próba znalezienia odpowiedzi na pytania jak będą kształtowały się te relacje w przyszłości, jakie istnieją zagrożenia czy wreszcie jakie otwierają się perspektywy i kierunki zmian.
- Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie: -„Włączamy w kulturę. Edukacja muzealna dla środowisk zagrożonych wykluczeniem”, termin: 20 września 2019 r. W założeniu konferencja ta będzie pierwszą z cyklu poświęconą grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym, z naciskiem na aspekt uczestnictwa w kulturze, a szczególnie w muzeach. Wśród grup znajdujących się w kręgu zainteresowań konferencji znajdują się osoby niepełnosprawne, chronicznie chorzy, dzieci i młodzież ze środowisk zaniedbanych, dzieci wychowujące się poza rodziną, osoby samotnie wychowujące dzieci, kobiety pozostające poza rynkiem pracy, osoby o niskich kwalifikacjach, starsze samotne osoby oraz ludzie z mniejszości etnicznych. – „Zwierzęta gospodarskie i tradycyjne rośliny uprawne w dziedzictwie kulturowym wsi”, termin: 3-4 października 2019 r. Głównym celem konferencji jest stworzenie międzynarodowego forum wymiany doświadczeń i bazy tzw. dobrych praktyk muzealnych i edukacyjnych. Organizatorzy chcą skupić się na pięciu obszarach tematycznych: człowiek częścią ekosystemu w procesie udomowienia roślin i zwierząt na przestrzeni wieków, wpływ rozwoju chowu zwierząt i uprawy roślin na kształtowanie potrzeb materialnych i niematerialnych człowieka, wykorzystanie zwierząt gospodarskich i roślin uprawnych w edukacji, terapii, turystyce, resocjalizacji, rekreacji oraz sporcie, świadomość ekologiczna człowieka, kształtowana tradycyjnym chowem zwierząt i uprawą roślin oraz zagrody edukacyjne propagatorem bioróżnorodności oraz dziedzictwa kulturowego.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.