Alberto Garlandini nowym Prezydentem ICOM
Po rezygnacji Suaya Aksoya ze stanowiska stanowisko Prezydenta ICOM, Zarząd powołał 19 czerwca 2020 r. Alberta Garlandiniego, jednego z dwóch urzędujących wiceprezesów ICOM, na nowego Prezydenta. Przejął przewodnictwo do następnych wyborów, które odbędą się w Pradze w 2022 r.
Alberto Garlandini pełnił różne funkcje w ICOM od 2005 r., Był przewodniczącym ICOM Włochy i przewodniczącym komitetu organizacyjnego ICOM Milan 2016 a także członkiem zwyczajnym Rady Wykonawczej ICOM, Stałego Komitetu ds. Definicji Muzeum i Perspektyw i Potencjałów (MDPP), Komitetu Oceny Strategicznej Alokacji (SAREC), Międzynarodowego Komitetu ICOM ds. Muzeów Regionalnych (ICOM ICR), Grupy Roboczej ds. Zrównoważonego Rozwoju (SWG) ) oraz Komitetu ds. Planu Strategicznego (2013–2017).
Po powołaniu na stanowisko prezydenta wystosował następujące pismo skierowane do członków i sympatyków ICOM:
„Drodzy Członkowie, Drodzy Przyjaciele,
Muzea i społeczność muzealna na całym świecie doświadcza obecnie bardzo ciężkiej i stresującej sytuacji. Większość muzeów jest nadal zamknięta, niektóre powoli i częściowo otwierają się z dużo mniejszymi zasobami i z wieloma restrykcjami. Nagła pandemia COVID-19 stała się niespodziewanym zagrożeniem. Jednakże, nawet podczas kwarantanny, pracownicy muzealni czynili cuda by zabezpieczać i promować kolekcje i dziedzictwa. Pracownicy muzealni zaglądają do ICOM po profesjonalne, naukowe i operacyjne wsparcie, oraz po globalne kampanie organizacyjne, aby muzea i dziedzictwo otrzymały niezbędne wsparcie od lokalnych władz. W tych ciężkich czasach, ICOM ma nawet więcej ważnych obowiązków niż w przeszłości. Muzea służą społeczeństwu, a ICOM służy muzeom i dziedzictwu.
Nasz Zarząd przyjął rezygnację Pani Przewodniczącej Suay Aksoy i życzymy jej wszystkiego co najlepsze w przyszłości. Serdecznie dziękujemy jej za wszystko co zrobiła dla ICOM podczas swojego przewodnictwa i będziemy za nią bardzo tęskni. Wiemy, że jej zaangażowanie w ICOM będzie nadal kontynuowane i liczymy na jej dalsze wsparcie i dobre rady. Zgodnie z regulaminem ICOM, Zarząd podjął odpowiednie kroki i nominował mnie na Przewodniczącego do roku 2022.
ICOM znacznie rozwinął się w ostatnich latach. Podejmowaliśmy wiele trudnych problemów, dostaliśmy wiele cennych lekcji oraz zmienialiśmy wyobrażenie na temat teraźniejszości i przyszłości muzeów oraz zmieniających się społeczności. Pozostajemy silnie zaangażowani w Cele Zrównoważonego Rozwoju, aby rozwijać role społeczne muzeów, by promować różnorodność i integracje, by zwalczać nierówności społeczne i rasizm, by ochraniając dziedzictwo. Musimy patrzeć naprzód z wiarą i optymizmem, podążając za wzorem oświeconych dyrektorów muzeów, którzy założyli ICOM w 1946, mówiących, że muzea i dziedzictwo były niezbędne, aby tworzyć spokojny i dostatni świat.
Z powodu obecnych obostrzeń COVID-19, natykamy się na ciężkie, nieprzewidywalne zmiany organizacyjne. Rozwijamy nowe formy komunikacji zarówno ze społeczeństwem, jak i między sobą. Dzięki staraniom Dyrektora Generalnego oraz Sekretariatu, po raz pierwszy w historii ICOM, Rada Doradcza, spotkania Narodowych i Międzynarodowych Komitetów, oraz Zgromadzenie Ogólne będzie prowadzone przez video-konferencje pod koniec lipca. Jestem pewien, że będzie to owocne i udane doświadczenie.
Pluralizm, różnorodność, demokracja i bezstronność zawsze były mocnymi stronami ICOM i teraz są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Musimy podkreśla nasza wspólną wizję i misję. Jedność ICOM i społeczności muzealnej jest skarbem, który jesteśmy gotowi chronić i promować. Pozwólmy sobie iść razem w kierunku naszych wspólnych celów”.
Alberto Garlandini