Konferencja AEOM’2019, Polska
Konferencja odbyła się w dniach 26-29 sierpnia 2019 roku. Jej uczestnicy, którzy przyjechali do Polski wcześniej mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach w godzinach przedpołudniowych 26 sierpnia. Grupę ok. 20 osób przywitała dyrektor Muzeum Pani Alicja Knast i przedstawiła im historię Muzeum oraz opowiedziała o budowie jego obecnej siedziby. Goście obejrzeli stałą wystawę poświęconą historii Górnego Śląska a także mieli możliwoś
obejrzenia panoramy Katowic i okolic ze szczytu szybu dawnej kopalni „Katowice”, położonego na terenie kompleksu muzealnego.
Następnie uczestnicy konferencji przejechali do Muzeum – Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, gdzie o godz. 15 nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji. Zebranych przywitali: Jarosław Gałęza , prezes SMWPP, Anke Hufschmidt, wiceprezes AEOM i dr Artur Madaliński, dyrektor MGPE a także – przybyły z lekkim opóźnieniem – Henrik Zipsane, przewodniczący AEOM. Po krótkiej uroczystości goście zwiedzili ekspozycję muzealną a w godzinach popołudniowych zostali przewiezieni do Opola na nocleg, gdzie odbyła się również uroczysta kolacja powitalna.
27 sierpnia obrady konferencyjne przebiegały w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym a ich przewodnim tematem było przedstawianie w muzeach na wolnym powietrz zagadnień dotyczących wielokulturowości. Liczni mówcy z wielu krajów podzielili się swoimi doświadczeniami w tym względzie a dyskusja towarzysząca prezentacjom potwierdziła ogromne znaczenie dla lokalnych społeczeństw, jakie ma obiektywne przedstawianie tych zagadnień w codziennej pracy muzealników. Gośćmi tej części konferencji był dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Opolskiego prof. Piotr Stec i dr Alicja Jagielska-Burduk, szefowa Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO przy UO w Opolu a także pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. wielokulturowości województwa, Marek Witek. Obradom przewodniczył Henrik Zipsane.
Po zakończeniu tej części konferencji jej uczestnicy przenieśli się do leżącego blisko Muzeum Wsi Opolskiej, które zwiedzili i gdzie zostało wykonane „oficjalne” zdjęcie grupowe po oficjalnym powitaniu przez dyrektora Muzeum, Jarosława Gałęzę. Po południu goście przejechali do Gniezna, które stało się gospodarzem kolejnych dwóch dni konferencji. Dla tej dość długiej podróży został zaplanowany przystanek w Osiecznej, gdzie można było zwiedzić małe, prywatne Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa (niestety tylko jedna grupa skorzystała z tej możliwości, ponieważ druga – ze względu na awarię autobusu – miała na to za mało czasu).
28 sierpnia konferencja zagościła w gmachu Kolegium Europejskim, stanowiącym część Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem zgromadzeni dyskutowali o szerokim spektrum zagadnień związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem muzealnych ekspozycji archeologicznych. Warto w tym miejscu wspomnieć o ciekawych doświadczeniach w tym względzie, przedstawionych przez Petera Inkera z Williamsburga w USA. Ważnym elementem tej części konferencji było wystąpienie ustępującego przewodniczącego AEOM, Henrika Zipsane, na temat aktualnej kondycji i przyszłości AEOM. Przewodnictwo obrad należało do Anke Hufschmidt a kolejnymi grupami dyskusyjnymi, które zostały utworzone w dalszej części konferencji, przewodzili: Andrew Lovett, Henrik Zipsane, Hilde Schoef i Josef Mangold.
Po południu uczestnicy konferencji udali się do Dziekanowic, gdzie mogli obejrzeć ekspozycję plenerową, tworzącą Wielkopolski Park Etnograficzny. Gości przywitał prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy a pracownicy tego muzeum oprowadzili ich po terenie, nie rezygnując z pokazania Ostrowa Lednickiego, co spotkało się z ogólnym aplauzem. Dzień zakończyła kolacja w „Karczmie na Lednicy”.
Ostatni dzień konferencji zaczął się od przejazdu autokarami do …. skąd Żnińską Kolejką Wąskotorową uczestnicy konferencji przejechali do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Tu, podobnie jak w poprzednich muzeach, goście zostali przywitani prze jego dyrektora i zaproszeni do zwiedzania tej, jednej z najważniejszych ekspozycji archeologicznych w Polsce. Tu, w praktyczny sposób można było skonfrontować dyskusje z poprzedniego dnia z praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi w plenerowych ekspozycjach archeologicznych.
Po powrocie do Gniezna uczestnicy konferencji ponownie zgromadzili się w Kolegium Europejskim na Walnym Zebraniu AEOM. W trakcie tego zebrania zatwierdzone zostały zmiany we władzach Stowarzyszenia: podziękowano ustępującym członkom Zarządu – Anke Hufschmidt, Henrik Zipsane, Paula Popoiu, David Eveleigh) oraz wybrano nowych członków zarządu – John Brattmyhr, Josef Mangold, Zsolt Sari, Ingeborg Svennevig. Hilde Schoefs zostało powierzone stanowisko przewodniczącej AEOM a Richard’owi Evans’owi funkcja jej zastępcy. Jarosław Gałęza pozostał członkiem zarządu. Podjęta też została uchwała w sprawie wysokości składek członkowskich AEOM. I tak, muzea o budżecie poniżej 1 miliona Euro zapłacą 75 E, pomiędzy 1 a 3 mln Euro – 125 E a powyżej 3 milionów Euro – 175 E. Do Stowarzyszenia zostali przyjęci nowi członkowie: Steve Burrov (Wielka Brytania) i Ciprian Anghel Stefan (Rumunia). Potwierdzone zostały terminy i miejsca kolejnych konferencji AEOM: w 2021 roku w Sztokholmie (Szwecja), w 2023 roku w Szentendre (Węgry) i w 2025 roku w Roznove (Republika Czeska) lub w Bukareszcie (Rumunia). Na konferencję AEOM’2021 w Sztokholmie osobiście zaprosił zebranych dyrektor Skansenu John Bryttmyhr, przedstawiając działalność tego najstarszego na świecie muzeum na wolnym powietrzu oraz informując o wstępnym programie konferencji, który dotyczyć będzie relacji muzea-zwiedzający. Na końcu zebrania złożono podziękowania dla organizatorów konferencji: SMWPP i AEOM.
Po zakończeniu zebrania i krótkiej chwili wytchnienia, w trakcie której można było zwiedzić zabytki Gniezna, uczestnicy konferencji zebrali się w restauracji Pałac Balcerowo. Tam, na pożegnalnej, uroczystej kolacji z udziałem Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, konferencja została oficjalnie zakończona.
Termin konferencji:
26-29 sierpnia 2019 roku
Miejsce konferencji:
Katowice, Chorzów, Opole (obrady), Osieczna, Gniezno (obrady), Dziekanowice, Biskupin
Liczba uczestników konferencji:
98 uczestników, w tym: 75 z zagranicy i 23 z Polski
Organizatorzy konferencji:
Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce i Association of European Open Air Museums
Współorganizatorzy konferencji:
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Partnerzy konferencji:
Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Centrum Prawa Ochrony Dóbr Kultury UNESCO – Uniwersytet Opolski
Obsługa organizacyjna konferencji:
Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce